Wybierz język:

Polski

English

Pусский

Leczenie kanałowe Gdynia

Gabinet stomatologiczny CADENT

Ząb jest strukturą żywą – w środku każdego zęba znajduje się komora wypełniona nerwami i naczyniami. Korzeń zęba zbudowany jest z zębiny pokrytej od zewnątrz cementem korzeniowym. W środku korzenia znajduje się kanał korzeniowy, będący wąskim przedłużeniem komory zęba. Ząb umocowany w kości szczęki lub żuchwy za pomocą korzenia, nie jest on jednak połączony bezpośrednio z kością. Miejsce, w którym tkwi korzeń nazywamy zębodołem. Ząb umocowany jest w zębodole za pomocą bardzo dużej liczby delikatnych włókienek, które tworzą silne połączenie zęba z zębodołem, lecz równocześnie umożliwiające mu fizjologiczną ruchomość. Poszczególne zęby człowieka spełniają różne zadania. Zęby przednie tzw. siekacze służą do odgryzania kęsów pokarmowych. Natomiast zęby boczne tzn. przedtrzonowce i trzonowce ze względu swoją budowę anatomiczną do rozdrabniania pokarmu.

Ząb wymaga leczenia endontycznego (kanałowego) w przypadku:

  • powstania zapalenia miazgi (nerwów i naczyń wewnątrz zęba), czemu najczęściej towarzyszy silny ból. Najczęstszą przyczyną jest głęboko sięgająca próchnica;
  • martwicy miazgi zęba oraz infekcją pierwotną lub wtórną bakteriami kanałów korzeniowych co doprowadza do stanów zapalnych tkanek okołowierzchołkowych. Konsekwencją jest powstanie ropnia podokostnowego oraz podśluzówkowego i związanego z tym obrzęku, bólu a nawet gorączki;

Zadaniem leczenia endontycznego jest oczyszczenie a następnie wypełnienie odpowiednimi masami wszystkich kanałów korzeniowych. Ze względu na różną anatomie korzeni ( zakrzywienia, obliteracja) nie zawsze jest to zadanie łatwe i często wymagające dużo czasu, cierpliwości i odpowiedniego sprzętu.

Szanowni Państwo, zachęcamy do zapoznania się z ulotką dotyczącą leczenia kanałowego, która została przygotowana specjalnie dla Państwa przez naszych stomatologów.

...