Wybierz język:

Polski

English

Pусский

Dobry chirurg szczękowy Gdynia

Usuwanie złamanych narzędzi i wkładów

Podczas leczenia kanałowego zęba, szczególnie o skomplikowanej anatomii (zakrzywione lub bardzo wąskie kanały) może zdarzyć się, że narzędzie, którym pracuje stomatolog złamie się, i jego część pozostanie w kanale.  Największy problem, jaki z tego wynika, to ten, że pozostała część kanału, poniżej złamanego narzędzia, pozostaje niedostępna dla kolejnych narzędzi, a w konsekwencji jest nieopracowana, niewypłukana i niewypełniona.

Pusta przestrzeń poniżej złamanego narzędzia prowadzi do rozwoju bakterii i niepowodzenia w leczeniu kanałowym. Dlatego też tak ważne jest jego usunięcie, nawet wtedy, gdy ząb jest bezobjawowy, a o istnieniu narzędzia Pacjent dowiedział się przypadkiem, wykonując zdjęcie RTG z innego powodu.

Aby usunąć z kanału taką przeszkodę, potrzebny jest mikroskop endodontyczny po to, żeby lekarz mógł ją zlokalizować bez niepotrzebnego niszczenia tkanek zęba (powiększenie w mikroskopie wynosi od 6-30 razy).  Następnie, wciąż pod kontrolą mikroskopu wykonuje się dostęp do narzędzia i  usuwa się je, używając jednej z kilku metod. Metoda uzależniona jest między innymi od tego, w jakim zębie znajduje się przeszkoda, jaka jest jego anatomia, w którym miejscu narzędzie się zaklinowało i jaki jest dostęp do zęba.

Lekarze z Centrum Endodoncji Mikroskopowej Cadent zajmują się także usuwaniem wkładów koronowo- korzeniowych lanych, wkładów z włókien szklanych, ankerów (śrubek wkręcanych w korzeń) i ćwieków srebrnych. Do tego celu także używany jest mikroskop endodontyczny.

...