Wybierz język:

Polski

English

Pусский

Endodoncja

Leczenie kanałowe jest obecnie najszybciej rozwijającą się dziedziną stomatologii. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych urządzeń i metod, leczenie kanałowe nie stanowi dziś większego problemu.

Nowoczesne leczenie kanałowe (endodoncja) posługuje się specjalistycznymi urządzeniami, do których należy mikroskop endodontyczny, który umożliwia nam zobaczenie w powiększeniu wnętrza kanału na całej jego długości.

W Polsce, obecnie około sześćdziesiąt gabinetów posługuje się mikroskopem endodontycznym. W Trójmieście – osiem.

Dotychczasowa metoda leczenia kanałowego była nieskuteczna. Stomatolog działał praktycznie „na ślepo”, nie widział wnętrza kanału podczas zabiegu, nie umiał precyzyjnie określić jego długości, nie potrafił nawet znaleźć wszystkich kanałów. W przypadku złamania narzędzia podczas oczyszczania kanału, lekarz „zacierał” ślady swojego błędu usuwając ząb, bądź wypełniając go jednocześnie zostawiając złamane narzędzie w jego wnętrzu.
Powyższe aspekty skutkują w sposób negatywny dla pacjenta. Leczenie okazywało się nieskuteczne, prędzej czy później pacjent wracał do gabinetu z bólem, już wcześniej „przeleczonego” endodontycznie zęba. Tylko nieliczni podejmowali się ponownego leczenia kanałowego. Zazwyczaj taki ząb zostawał usuwany.
Leczenie endodontyczne przy użyciu mikroskopu polega na dokładnym oczyszczeniu systemu kanałów korzeniowych z zakażonej lub martwej miazgi. Prawidłowe leczenie kanałowe, czyli dokładne oczyszczenie, poszerzenie i odkażenie kanałów korzeniowych, szczelne ich wypełnienie, gwarantuje nam to, że ząb będzie nam służył do końca życia.

Profesjonalnie przeprowadzony zabieg leczenia kanałowego odbywa się w kilku etapach:

Leczenie zaczyna się od zrobienia zdjęcia panoramicznego, które daje ogólny pogląd na uzębienie pacjenta. Podczas zabiegu lekarz na bieżąco posługuje się obrazami radiowizjograficznymi.

Po podaniu znieczulenia miejscowego stomatolog zakłada na ząb gumowe narzędzie, zwane koferdamem. Koferdam separuje leczony ząb od innych. Dzięki temu ślina, która zawiera ogromne ilości bakterii, nie dostaje się do otwartego zęba. Koferdam wpływa również dodatnio na komfort pacjenta podczas zabiegu, pacjent połyka własną ślinę.

Dokładne oczyszczenie ubytku próchnicowego, odsłonięcie ujścia kanałów. Od tej chwili stomatolog zaczyna pracować z użyciem mikroskopu. Znajduje wszystkie kanały (może ich być od jednego do sześciu).

Po znalezieniu wszystkich kanałów, przy użyciu mikroskopu i wcześniej zrobionych zdjęć rentgenowskich, stomatolog wykonuje precyzyjny pomiar ich długości. Używa do tego endometru, który jest bardzo precyzyjnym urządzeniem. Dzięki niemu, lekarz może dokładnie oczyścić i zdezynfekować korzeń na całej jego długości (aż po sam wierzchołek). Cały zabieg, włącznie z wypełnieniem kanałów, odbywa się na jednej wizycie, nawet jeśli ząb jest w bardzo złym stanie.

Oczyszczenie i poszerzenie kanałów, przy użyciu giętkich i sztywnych narzędzi ze specjalnego, tytanowo – niklowego stopu, które podążają za światłem kanału, oczyszczając go praktycznie w stu procentach.

Po dokładnym oczyszczeniu i zdezynfekowaniu kanałów, wypełnia się je podgrzanym i bardzo płynnym materiałem, który gwarantuje nam najwyższą szczelność.

Ostatnim etapem jest wykonanie kontrolnego zdjęcia RTG, które pozwala ostatecznie potwierdzić powodzenie leczenia.
W przypadku dużej utraty tkanki zębowej (ponad 50 %) konieczna jest jego odbudowa za pomocą sztyftów umieszczanych w kanale korzeniowym i korony protetycznej.
Warto przyjrzeć się statystykom. Dotychczasowe leczenie kanałowe dawało nam 1% szans na trwałe wyleczenie. Nowoczesne metody dają nam 99% pewności, że wyleczony ząb będzie nam bez kłopotów służył do końca życia.
Reasumując, nowoczesna endodoncja daje nam możliwość:

Praktycznie stu procent pewności wyleczenia zębów (nawet ze zmianami około wierzchołkowymi).

Wyleczenie „ósemek”, które wcześniej były bez namysłu usuwane. Warto podkreślić, że są to zęby w pewnym sensie „strategiczne” – w przypadku utraty sąsiednich mogą one stanowić, po uprzednim ich oszlifowaniu, „filar” dla mostu protetycznego.

Znalezienie wszystkich kanałów i dzięki temu, dokładne ich przeleczenie i wypełnienie.

Usunięcie z kanału zębowego narzędzia złamanego podczas zabiegu.
Do przeszłości możemy dziś odłożyć wielokrotne wizyty u stomatologa, zmienianie na tych wizytach „sączków”, szukanie „po omacku” igłą kanałów i w ten sposób określanie ich długości. Zapomnijmy także o nieuchronnej utracie zęba przy ponownym jego zainfekowaniu.
Dzięki nowoczesnej endodoncji, to co było wcześniej niemożliwe, dziś jest rozwiązywane podczas jednego zabiegu.
Przy wyborze stomatologa – endodonty zwróćmy uwagę czy korzysta z endometru, koferdamu i mikroskopu endodentycznego.
Wysokie umiejętności i nowoczesne, profesjonalne urządzenia dadzą nam gwarancję skutecznego i przede wszystkim trwałego wyleczenia kanałowego.

Współpraca: Lek. stom. Maciej Goczewski

...