Wybierz język:

Polski

English

Pусский

Gaz rozweselający | Cadent

O zastosowaniu gazu rozweselającego podczas zabiegów stomatologicznych, z lekarzem stomatologiem – Andrzejem Podralskim rozmawia Mariusz Weber.
Jaka jest historia użycia gazu rozweselającego w stomatologii?

Zastosowanie w stomatologii gazu rozweselającego, zostało odkryte przeszło sto pięćdziesiąt lat temu. Wtedy to, amerykański stomatolog, Horace Wells z dużym powodzeniem, zaczął stosować gaz rozweselający w leczeniu swoich pacjentów. Od tamtego czasu ta metoda coraz bardziej rozpowszechnia się wśród amerykańskich stomatologów. Od pięćdziesięciu lat jest, w Stanach Zjednoczonych stosowana powszechnie.

Jak działa gaz rozweselający na pacjenta?

Gaz rozweselający, czyli mieszanka podtlenku azotu i tlenu, działa rozluźniająco. Skutecznie odpręża pacjenta, likwidując jednocześnie lęk przed zabiegiem, obniża próg bólu, umożliwiając przeprowadzenie drobnych zabiegów bez konieczności znieczulenia.
Gaz rozweselający wprowadza pacjenta w świetny nastrój, czasem pojawia się wesołość i bardzo miłe sny, jednak pacjent podczas zabiegu zachowuje pełną świadomość.

Czy można podawać gaz rozweselający dzieciom?

Leczenie dzieci jest bardzo dużym problemem. Dzieci boją się stomatologa, boją się bólu, urządzeń i narzędzi stomatologicznych. Wiele z nich nie pozwala na skuteczny zabieg.

Gaz rozweselający jest nieszkodliwy, dlatego z bardzo dużym powodzeniem można go stosować podczas leczenia dzieci. To właśnie dzieci stanowią 80% pacjentów leczonych z użyciem gazu rozweselającego.

99% dzieci, które zgłaszają się do leczenia z podaniem gazu rozweselającego, zostaje wyleczonych. Dziecko, czując się dobrze i bezpiecznie, jest w stanie skutecznie współpracować z lekarzem podczas zabiegu stomatologicznego.
Dzieci, po zabiegu wychodzą zadowolone, przestają odczuwać strach przed stomatologiem. Procentuje to również w przyszłości – wielu dorosłych, po traumatycznych przeżyciach na fotelu stomatologicznym, do dziś boi się leczenia zaniedbując stan swojego uzębienia.

Czy jest to bezpieczna metoda ? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

Ponad pięćdziesiąt lat powszechnego stosowania gazu rozweselającego nie wykazało żadnych powikłań ani alergii.
Jest to metoda bardzo bezpieczna. Gaz rozweselający bardzo słabo łączy się z krwią. Po zabiegu podawany pacjentowi jest czysty tlen, dzięki temu podtlenek azotu jest błyskawicznie wydychany przez pacjenta na zewnątrz. Po 10 – 15 minutach nie ma po nim śladu w organizmie. W przeciwieństwie do narkozy, która nigdy nie pozostaje obojętna dla organizmu.

Gaz rozweselający nie wchodzi w interakcje z żadnymi lekami. Jeżeli pacjent przyjmuje leki, nie jest to przeciwwskazaniem dla użycia gazu rozweselającego.

Z zabiegu, natomiast nie powinny korzystać osoby chorujące na choroby górnych dróg oddechowych oraz kobiety w ciąży.

W jaki sposób przygotować się do zabiegu stomatologicznego z użyciem gazu rozweselającego?

Nie można być na czczo. Należy na 2 – 3 godziny przed wizytą zjeść posiłek. Poza tym podanie gazu rozweselającego nie wymaga żadnych innych przygotowań.

Jaki jest koszt takiego zabiegu?

Do ceny zabiegu stomatologicznego należy doliczyć około 50 złotych. W porównaniu do narkozy, jest to nie tylko metoda bezpieczna, ale również o wiele tańsza (koszt narkozy to około 300 – 400 złotych).

...