Profilaktyka

Profesjonalne czyszczenie zębów to nie tylko zdrowie Twoich zębów, ale również poprawa ich naturalnej bieli, gładkości i połysku.

Zapobieganie próchnicy

Przeciwdziałanie schorzeniom zębów oraz dziąseł jest najprostszą i najtańszą metodą ich leczenia. Najczęściej występująca chorobą zębów jest próchnica. Na jej powstawanie mają wpływ cztery czynniki. Pierwszym z nich są bakterie bytujące w jamie ustnej, drugim substraty niezbędne do ich odżywiania. Kolejnymi czynnikami są odpowiedni okres czasu aby powstała reakcja oraz podatny ząb, na którym ta reakcja ma miejsce. Zapoczątkowana reakcja powoduje demineralizacje szkliwa i dalsze odkładanie płytki bakteryjnej, która w konsekwencji prowadzi do próchnicy. By zapobiec chorobie wystarczy wyeliminować jeden z czynników. Jedynym możliwym sposobem uniknięciu tej reakcji jest nie dopuszczenie aby bakterie wykorzystały substrat dostarczany wraz z pokarmem, którym najczęściej są cukry proste lub złożone i usunięcie ich w odpowiednim okresie czasu.

Lakierowanie

Zabiegi lakierowania wykonywane są przez dentystę w gabinecie stomatologicznym przy użyciu specjalistycznych preparatów. Choć zawierają one wysokie stężenie fluoru są bezpieczne dla zdrowia pacjentów – szybko wiążą i dobrze przylegają do powierzchni zęba, uwalniając małe ilości fluoru. Lekarz stomatolog przed lakierowaniem, dokładnie oczyszcza szczoteczką powierzchnię zębów, po czym na suche i oczyszczone zęby nakłada preparat specjalnym aplikatorem. Lakier twardnieje w środowisku jamy ustnej tworząc przeźroczystą błonkę. Zaletą lakierów fluorkowych jest długie utrzymywanie się na powierzchni zęba oraz ich długotrwałe działanie.

Wskazania:
  • wysokie ryzyko próchnicy u dzieci powyżej 6 roku życia;
  • złe nawyki dietetyczne u dorosłych;
  • noszenie aparatów ortodontycznych;
  • użytkowanie protez ruchomych;
  • obnażenie szyjek zębów;
  • próchnica początkowa;

Zabieg lakierownia wykonuje się w zależności od skłonności do próchnicy. Przy średniej skłonności lakierowanie wykonuje się dwa razy w roku, czyli co 6 miesięcy. Przy większej podatności do próchnicy zabieg wykonuje się 4 razy w roku, co trzy miesiące. Jednak zawsze należy pamiętać, że o każdym zabiegu i wskazaniach do jego wykonania decyduje lekarz.

Lakowanie

Zabieg lakowania bruzd jest od kilku lat rutynowym zabiegiem profilaktycznym. Dotyczy zębów przedtrzonowych i trzonowych, gdyż budowa anatomiczna powierzchni zgryzowych tych zębów ze względu na obecność głębokich szczelin i bruzd sprzyja zaleganiu bakterii, które kolonizują bruzdę już w momencie wyrzynania zęba.

Te głębokie i kręte bruzdy nie są opłukiwane przez ślinę, jak i nie są dostatecznie oczyszczane w trakcie zabiegów higienicznych.

Włosie szczoteczki ma zazwyczaj większą średnicę niż średnica bruzdy, stąd dotarcie do głębokiej bruzdy nie jest możliwe. W związku z taką budową tych zębów, zaleganie bakterii powoduje rozwój niekontrolowany próchnicy.

Zabieg lakowania bruzd jest od kilku lat rutynowym zabiegiem mającym na celu ochronę zębów przed próchnicą. Lakowanie dotyczy przede wszystkim zębów przedtrzonowych i trzonowych ponieważ budowa ich powierzchni zgryzowych ze względu na obecność głębokich szczelin i bruzd sprzyja zaleganiu w nich bakterii. Zabieg lakowania jest zupełnie bezbolesny. Wykonywany jest przez lekarza stomatologa, który najpierw oczyszcza ząb ze wszelkich osadów, a następnie izoluje ząb od dostępu śliny. Po wysuszeniu zęba do wnętrza bruzdy wprowadzany jest lak. Na zakończenie jest on polimeryzowany za pomocą światła halogenowego i dopasowywany kształtem do zwarcia żuchwy i szczęki. W indywidualnych przypadkach gdy wcześniejsze laki ulegały wypadnięciu, lub bruzdy były niepewne diagnostycznie stosuje się – polegające na delikatnym otworzeniu bruzd za pomocą wiertła – lakowanie poszerzone.

Wskazania do lakowania:
  • całkowicie wyrznięte zęby trzonowe stałe (przede wszystkim zęby trzonowe pierwsze stałe – 6, które wyrzynają się jako pierwsze zęby stałe i mają nam służyć jak najdłużej);
  • zęby trzonowe i przedtrzonowe z głębokimi bruzdami;
  • zęby trzonowe i przedtrzonowe u dzieci niepełnosprawnych (problem w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej);

Skuteczność zabiegu lakowania zależy od wielu czynników, wśród których wymienia się: technikę wykonania zabiegu, przygotowanie i odpowiedzialność osoby wykonującej zabieg oraz od warunków anatomicznych zęba, stopnia wyrżnięcia zęba, rodzaju zgryzu, wilgotności zęba w czasie zabiegu.

Wskazania do lakowania należy rozważyć indywidualnie biorąc pod uwagę stopień ryzyka próchnicy, zwyczaje żywieniowe, nawyki higieniczne. Jednak o tym decyduje zawsze lekarz stomatolog. Lakowanie pierwszych zębów bocznych stałych powinno się wykonywać możliwie wcześnie, w okresie pierwszych 6 miesięcy po wyrżnięciu się zęba.