Stomatologia dziecięca

Profesjonalna diagnostyka, zapobieganie i bezbolesne leczenie próchnicy przekształcone w miłą przygodę.
W gabinetach CADENT szczególną troską otaczamy najmłodszych pacjentów.

Na dobrą współpracę mały pacjent-lekarz składa się wiele czynników. Najważniejszym z nich jest wykwalifikowany do pracy z dziećmi personel, ale jest to również kolorowy gabinet, ze ścian którego śmieją się do dzieci postaci z bajek, to kolorowe plomby, nagrody i dyplomy. Każde dziecko, które dzielnie pozwoliło wyleczyć sobie zęby może również wstąpić do „Klubu Dzielnego Pacjenta”.

Zęby mleczne wymagają takiej samej opieki jak zęby stałe. Dlatego też w Centrum Stomatologicznym CADENT otaczamy naszych najmłodszych Pacjentów opieką z zakresu: Profilaktyki, Stomatologi, zachowawczej, Endodoncji, Chirurgii.

Profilaktyka

Profilaktyka w stomatologii dziecięcej to nie tylko nauka jak prawidłowo czyścić zęby. To także fluoryzacja, która ma na celu wzmocnienie nowo wyżniętych zębów stałych i ich ochrona przed próchnicogennym działaniem bakterii, oraz cykliczne przeglądy, które po zakończonym leczeniu powinny odbywać się raz na 4 miesiące.

Lekarze naszego Centrum zwracają również uwagę na potencjalne problemy ortodontyczne u dzieci (wady zgryzu) i kierują dzieci na leczenie ortodontyczne.

Stomatologia zachowawcza

W Centrum Stomatologicznym CADENT naszym najmłodszym pacjentom poświęcana jest szczególna uwaga. Dlatego też lekarze duży nacisk kładą na profilaktykę i na planowość wizyt. W prawidłowo wyleczonym uzębieniu dziecięcym- zarówno mlecznym, mieszanym jak i stałym, ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych jest niewielkie.

Mali Pacjenci mają do wyboru kolorowe wypełnienia (plomby). Dziewczynki najczęściej wybierają różowe, pomarańczowe, fioletowe, złote, srebrne, a chłopcy niebieskie, zielone, żółte a czasem białe.

Czasem, ze względu na rozległość ubytku próchnicowego, lub niewystarczającej współpracy z Małym Pacjentem, nie jest możliwe całkowite opracowanie ubytku próchnicowego. Wówczas zakładany jest opatrunek tymczasowy mający działanie remineralizujące, przeciwzapalne i przeciwbólowe a kolejna wizyta umawiana jest za kilka tygodni do kilku miesięcy.

Endodoncja

Może się jednak zdarzyć, że ubytek próchnicowy jest tak rozległy, że mleczny ząb znajduje się w stanie zapalnym lub jest martwy. Wtedy, w zależności od wieku Małego Pacjenta oraz chęci jego współpracy podejmowane są wraz z Rodzicem dalsze decyzje mające na celu zachowanie zęba w jamie ustnej. Najbardziej zaawansowana ale też najbardziej przewidywalna jest decyzja o leczeniu kanałowym zęba mlecznego. Taki ząb musi spełniać określone warunki, aby został zakwalifikowany do tej procedury. Każda decyzja dotycząca leczenia zęba mlecznego jest najpierw dokładnie omawiana z Rodzicem Małego Pacjenta. Brany jest pod uwagę wiek Pacjenta, aktualny stan w jakim znajduje się ząb oraz możliwość podjęcia współpracy z Małym Pacjentem.

Chirurgia

Usunięcie zęba mlecznego to duży stres dla większości Małych Pacjentów. Najczęstszą przyczyną takiej konieczności jest wyrzynający się ząb stały, który nie ma możliwości ustawienia się prawidłowo w łuku zębowym ze względu na przetrwały w tym miejscu ząb mleczny. Kiedy strach uniemożliwia podjęcie leczenia chirurgicznego, rozważamy podanie gazu rozweselającego czyli podtlenku azotu- czytaj więcej. Ekstrakcje zębów mlecznych wykonywane są w znieczuleniu powierzchniowym (żel znieczulajacy) lub w znieczuleniu nasiękowym (przy pomocy igły).

lek. stom. Marzena Biegańska