Protetyka

Przywrócenie pełnej funkcjonalności i estetyki Twoim zębom dzięki połączeniu precyzji z materiałami najwyższej jakości.
Utrata zębów to nie jest wyłącznie problemem estetycznym, to poważne zaburzenie które może doprowadzić do zmniejszenia wydolności żucia, a nawet wystąpienia dolegliwości układu pokarmowego. Braki w uzębieniu mogą doprowadzić również do zaburzeń czynności stawów skroniowo-żuchwowych. Brak jednego lub kilku zębów, ich zniszczenie i związane z tym zmiany w układzie zgryzowym mogą doprowadzić do poważnych dolegliwości bólowych głowy, promieniujących do ucha, oka, skroni, karku.

Protetyka stomatologiczna i nowoczesna stomatologia daje nam nieograniczone możliwości zapewnienia pięknego uśmiechu. Mając piękne zęby możemy się uśmiechać każdego dnia, nie musimy się krępować w instytucjach publicznych czy też w pracy, na przyjęciach biznesowych i rodzinnych spotkaniach.

Jeżeli są Państwo niezadowoleni ze swojego uśmiechu wystarczy skontaktować się z naszym gabinetem. Sposoby uzupełnienia utraconego zęba są uzależnione od wielu czynników zależności od braków w jamie ustnej, stanu uzębienia i uwarunkowań klinicznych indywidualnych dla każdego pacjenta. Współpracujący z nami stomatolodzy to doświadczeni fachowcy. Z łatwością wybiorą odpowiednie rozwiązanie uzupełnienia braku w uzębieniu (korony na implantach, mosty, protezy na teleskopach, zatrzaskach itp.) do Państwa sytuacji.

Bardzo często, źródłem uporczywego bólu głowy spowodowane są nieprawidłowym zgryzem, zaburzeniami zębowymi wynikającymi z braków zębowych. Dlatego, tak istotne jest prewencyjne leczenie zapobiegające utracie zębów, leczenie ortodontyczne korygujące wady zgryzu, zapobieganie i leczenie chorób przyzębia oraz wczesne uzupełnianie utraconych zębów. Leczenie zaburzeń czynności stawów skroniowo-żuchwowych, uzupełnianie braków zębowych wchodzi w zakres protetyki. Obecnie, w dobie szybkiego rozwoju materiałów i technik dentystycznych protetyka dysponuje szerokim wyborem technik estetycznego odtwarzania utraconych zębów, zapewniając równocześnie prawidłową czynność narządu żucia.

Uzupełnienia protetyczne dzielimy na uzupełnienia stałe tzn. takie, które są trwale zacementowane na zębach i nie ma możliwości swobodnego ich wyjmowania oraz uzupełnienia ruchome, wyjmowane z jamy ustnej.

Odbudowa protetyczna stała polega na wykonaniu oraz zacementowaniu pracy w jamie ustnej na filarach, czyli własnych zębach.

Licówki pełnoceramiczne – to estetyczna odbudowa protetyczna przednich zębów. Wskazania dla licówek to m. in. złamania zębów, pojedyncze silnie przebarwione zęby martwe, zęby przednie z rozległymi wypełnieniami, silne przebarwienia niemożliwe do usunięcia przez wybielanie, rozległe uszkodzenia szkliwa, zamknięcie diastemy, poprawa kształtu zębów zrotowanych. Wykorzystując to leczenie zębów przednich pacjenci uzyskują doskonały efekt estetyczny przy minimalnej inwazji w tkanki.

Korony i mosty pełnoceramiczne – są to odbudowy protetyczne wykorzystywane do uzupełnień braków zębowych. Estetyczna alternatywa dla protez częściowych jeżeli pacjent nie chce mieć zdejmowanej protezy. Należy pamiętać, że nawet braki pojedynczego zęba nie tylko w odcinkach przednich, ale także w bocznych należy uzupełniać. Brak zęba mimo, że czasami niewidoczny może spowodować późniejsze komplikacje. Przy brakach zębów mogą się pochylać zęby boczne, wysuwają się zęby przeciwstawne, występuje zanik kości. Może to powodować droższe leczenie stomatologiczne w przyszłości. Dlatego warto już dziś pomyśleć o uniknięciu zaburzeń narządu żucia.Pojedyncze braki zębów mogą być uzupełnione poprzez most lub koronę na implancie. Jednak to lekarz poda pacjentowi najlepsze rozwiązanie w danej sytuacji.Korona jest to uzupełnienie stałe zastępujące część koronową zęba. Absolutnym wskazaniem do koronowania zęba jest uszkodzenie i osłabienie jego korony rozległą lub mnogą próchnicą, urazem albo niewydolnymi licznymi bądź rozległymi wypełnieniami, inne wskazania to m. in. korekta nieprawidłowości barwy, kształtu i położenia zębów, korekta fonetyki, korekta estetyki. Trwający postęp w stomatologii przyczynił się do rozwoju stosowanych materiałów, dlatego też jeżeli istnieją wskazania do zastosowania pojedynczych koron, można wybrać od korony pełnoceramicznej prasowanej poprzez korony wypalane na masie a na koronach wykonanych w systemie CAD/CAM kończąc.

Most – to uzupełnienie stałe połączone z zębami naturalnymi lub korzeniami zębów (w niektórych przypadkach implantami) przęsłem czyli częścią imitującą utracony ząb i przejmującą jego funkcje.
  • Celem leczenia protetycznego za pomocą mostów stałych jest przywrócenie zaburzonych funkcji powstałych w skutek utraty zębów.
  • Mosty „meryland”, czyli uzupełnienie pojedynczych braków zębowych osadzonych na zębach sąsiednich bez ich szlifowania Innym sposobem uzupełnienia jest wykonanie pracy ruchomej, czyli protez wyciąganych.
  • Protezy szkieletowe – tzw. nieosiadające uzupełnienia protetyczne zajmujące stosunkowo niewielką ilość miejsca w jamie ustnej opierające się głównie na własnych zębach za pomocą klamer i cierni. Siły żucia przenoszone są głównie przez więzadła zębowe-stąd nazwa ozębnowa. Estetyczną formą odbudowy braków skrzydłowych ( brak zębów w odcinku bocznym) jest połączenie koron protetycznych oraz protezy szkieletowej za pomocą zatrzasków. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma widocznych metalowych klamer oraz utrzymanie protezy jest dużo mocniejsze i wygodniejsze.

Protezy akrylowe – tzw. osiadające uzupełnienia protetyczne zajmujące znaczną ilość miejsca w jamie ustnej gdzie siły żucia przenoszone są wyłącznie przez błonę śluzową -stad nazwa śluzówkowa. Do tego typu protez należą protezy całkowite, czyli protezy uzupełniające wszystkie zęby. Nowością w protezach ruchomych są protezy wykonane z nylonu. Najważniejszymi cechami tych protez są duża elastyczność, wytrzymałość oraz kosmetyka (zamiast metalowych klamer zastosowane są klamry z nylonu w kolorze zbliżonym do koloru dziąseł). Ten typ materiału można zastosować w protezach ozębnowych oraz śluzówkowych. Często najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie pracy kombinowanej, czyli połączenie uzupełnienia ruchomego i stałego. Polega to na wykonaniu koron wraz z zatrzaskami lub zasuwami na zęby filarowe oraz wykonanie matrycy mocowań w protezie. W ten sposób uzyskujemy dobry efekt kosmetyczny (niewidoczne części metalowe) oraz dużo większy komfort korzystania z całego uzupełnienia protetycznego. Przy znacznych brakach zębowych dobrym rozwiązaniem jest wykonanie koron teleskopowych (pojedyncze metalowe „czapeczki” na zęby filarowe + kosmetyczne części koron zintegrowane z protezą). W zależności od ilości tych braków oraz indywidualnego stanu jamy ustnej należy zastosować odpowiednią metodę uzupełnienia.

Do wykonywania prac protetycznych wykorzystujemy skaner Kodak Cs 3600 wewnętrznoustny.

Daje możliwość pracy w systemie Cad/ Cam. W naszym wewnętrznym laboratorium Amanna Girrbacha wykonujemy większość prac protetycznych dzięki czemu skracamy czas wykonywania prac protetycznych do minimum.