Jak wygląda leczenie kanałowe? Sprawdzamy przebieg popularnego zabiegu

Niewielkie ubytki próchnicze w uzębieniu można dość łatwo usunąć. Problemy zaczynają się jednak wtedy, gdy drobnoustroje zaatakują głębiej. Przy infekcji miazgi zębowej może towarzyszyć silny, pulsujący ból, który świadczy o rozwoju problemu. Nie warto go bagatelizować, należy umówić się na wizytę u stomatologa oraz leczenie kanałowe. Ten zabieg, choć owiany złą sławą, przeprowadza się po to, by uniknąć konieczności usunięcia zęba. Jak przebiega leczenie kanałowe krok po kroku?

W skrócie: na czym polega zabieg?

Leczenie, jak wskazuje nazwa dotyczy usunięcia zainfekowanej części zęba łącznie z kanałami, które łączą go z kością szczęki. Pod zewnętrznym szkliwem znajduje się zębina oraz silnie unerwiona miazga. Po przedostaniu się bakterii do środka mogą one namnażać się niszcząc tkankę zębową i powodując ucisk na nerwy. Pacjent odczuwa wtedy silny pulsacyjny ból, który bagatelizowany może doprowadzić do martwicy zęba lub rozwoju zapalenia kości szczękowej.

Leczenie kanałowe polega na całkowitym usunięciu chorej tkanki. Przeprowadza się je za pomocą specjalistycznych narzędzi dentystycznych, często z użyciem mikroskopu. W wielu przypadkach rozmieszczenie i ilość kanałów jest niestandardowa, dlatego taki zabieg wymaga sporej precyzji. Leczenie umożliwia też nieznaczne poszerzenie kanałów zębowych, a dzięki właściwie umieszczonemu wypełnieniu nie powinno dojść do ponownej infekcji.

Jak wygląda leczenie kanałowe?

Na początku lekarz musi określić długość oraz kształt kanałów zębowych. W tym celu przeprowadza zdjęcie rentgenowskie, lub wykorzystuje specjalne urządzenie do mierzenia długości wypustek.

Po miejscowym znieczuleniu okolic zębowych specjalista delikatnie otwiera wejścia do kanałów. Dzięki specjalnym środkom chemicznym dentysta zabezpiecza ząb przed przedostaniem się bakterii ze śliny. W kolejnym kroku lekarz usuwa zniszczoną tkankę wykorzystując specjalne końcówki ze stopów niklowo-tytanowych. Później kanał zostaje przepłukany środkami bakteriobójczymi.

Końcowym etapem leczenia jest wypełnienie kanału. Najczęściej wykorzystuje się do tego materiał światłoutwardzalny, który umożliwia hermetyczne zamknięcie korzenia i skuteczną izolację przed bakteriami.

Leczenie w trakcie jednej czy kilku wizyt?

Obecnie coraz częściej leczenie kanałowe przeprowadzane jest w czasie pojedynczej wizyty. W trakcie zabiegu pacjent cały czas jest pod znieczuleniem miejscowym, zatem nie powinien odczuwać bólu w trakcie prac dentysty.

Zdarzają się jednak przypadki, w których leczenie przeprowadzane jest podczas kilku wizyt. Najczęściej wskazaniem do tego typu postępowania jest ogólny stan zapalny okolic zęba, który może utrudniać szybkie przeprowadzenie zabiegu.