Protetyka

Przywrócenie pełnej funkcjonalności i estetyki Twoim zębom dzięki połączeniu precyzji z materiałami najwyższej jakości.
Utrata zębów nie jest wyłącznie problemem estetycznym, to poważne zaburzenie które może doprowadzić do zmniejszenia wydolności żucia, do zaburzeń czynności stawów skroniowo-żuchwowych, a nawet do wystąpienia dolegliwości układu pokarmowego. Przy brakach zębów mogą się pochylać zęby boczne, wysuwają się zęby przeciwstawne, występuje zanik kości. Może to powodować droższe leczenie stomatologiczne w przyszłości. Bardzo często, źródłem uporczywego bólu głowy jest nieprawidłowy zgryz, wynikający z braków zębowych. Dlatego, tak istotne jest prewencyjne leczenie zapobiegające utracie zębów, leczenie ortodontyczne korygujące wady zgryzu, zapobieganie i leczenie chorób przyzębia oraz wczesne uzupełnianie utraconych zębów. Obecnie, w dobie szybkiego rozwoju materiałów i technik dentystycznych protetyka dysponuje szerokim wyborem technik estetycznego odtwarzania utraconych zębów, zapewniając równocześnie prawidłową czynność narządu żucia.

Mając piękne zęby możemy się uśmiechać każdego dnia, nie musimy się krępować w instytucjach publicznych czy też w pracy, na przyjęciach biznesowych i rodzinnych spotkaniach.

Jeżeli są Państwo niezadowoleni ze swojego uśmiechu wystarczy skontaktować się z naszym gabinetem. Wybór sposobu uzupełnienia utraconego zęba/zębów jest uzależniony od wielu czynników, zwłaszcza od rodzaju ubytku, stanu uzębienia oraz od uwarunkowań klinicznych indywidualnych dla każdego pacjenta. Współpracujący z nami stomatolodzy to doświadczeni fachowcy. Z łatwością wybiorą odpowiednie rozwiązania dla uzupełnienia braku w uzębieniu do Państwa sytuacji (korony na implantach, mosty, protezy na teleskopach, zatrzaskach itp.). Dzięki stomatologii cyfrowej istnieje możliwość wykonania uzupełnienia stałego i zamocowaniu go w jamie ustnej pacjenta w ciągu jednego dnia.

Uzupełnienia protetyczne dzielimy na uzupełnienia stałe tzn. takie, które są trwale zacementowane na filarach, czyli na własnych zębach lub na implantach i nie ma możliwości swobodnego ich wyjmowania oraz uzupełnienia ruchome, wyjmowane z jamy ustnej.

Do odbudowy protetycznej stałej zaliczamy:

Licówki pełnoceramiczne

- to estetyczna odbudowa protetyczna przednich zębów. Wskazania dla licówek to m. in. złamania zębów, pojedyncze silnie przebarwione zęby martwe, zęby przednie z rozległymi wypełnieniami, silne przebarwienia niemożliwe do usunięcia przez wybielanie, rozległe uszkodzenia szkliwa, zamknięcie diastemy, poprawa kształtu zębów zrotowanych. Pacjenci uzyskują doskonały efekt estetyczny przy minimalnej inwazji w tkanki.

Metamorfoza licówkami - przed / po leczeniu:
Licówki - przed leczeniem Licówki - po leczeniu

Korony - jest to uzupełnienie stałe zastępujące część koronową zęba. Absolutnym wskazaniem do koronowania zęba jest uszkodzenie i osłabienie jego korony rozległą lub mnogą próchnicą, urazem albo niewydolnymi licznymi bądź rozległymi wypełnieniami, inne wskazania to m. in. korekta nieprawidłowości barwy, kształtu i położenia zębów, korekta fonetyki, korekta estetyki. Trwający postęp w stomatologii przyczynił się do rozwoju stosowanych materiałów, dlatego też jeżeli istnieją wskazania do zastosowania pojedynczych koron, można wybrać od korony pełnoceramicznej prasowanej poprzez korony wypalane na masie, na koronach wykonanych w systemie CAD/CAM kończąc.
Mosty pełnoceramiczne – to uzupełnienie stałe połączone z zębami naturalnymi lub korzeniami zębów (w niektórych przypadkach implantami) przęsłem czyli częścią imitującą utracony ząb i przejmującą jego funkcje. Celem leczenia protetycznego za pomocą mostów stałych jest przywrócenie zaburzonych funkcji powstałych w skutek utraty zębów.
Mosty „meryland” dają możliwość uzupełnienia pojedynczych braków zębowych, bez konieczności szlifowania zębów sąsiednich.

Do odbudowy protetycznej ruchomej zaliczamy:
Protezy szkieletowe – tzw. nieosiadające uzupełnienia protetyczne zajmujące stosunkowo niewielką ilość miejsca w jamie ustnej opierające się głównie na własnych zębach za pomocą klamer i cierni. Siły żucia przenoszone są głównie przez więzadła zębowe - stąd nazwa ozębnowa. Estetyczną formą odbudowy braków skrzydłowych (brak zębów w odcinku bocznym) jest połączenie koron protetycznych oraz protezy szkieletowej za pomocą zatrzasków. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma widocznych metalowych klamer oraz utrzymanie protezy jest dużo mocniejsze i wygodniejsze.
Protezy akrylowe – tzw. osiadające uzupełnienia protetyczne zajmujące znaczną ilość miejsca w jamie ustnej gdzie siły żucia przenoszone są wyłącznie przez błonę śluzową -stad nazwa śluzówkowa. Do tego typu protez należą protezy całkowite, czyli protezy uzupełniające braki wszystkich zębów.
Protezy nylonowe

Nowością w protezach ruchomych są protezy wykonane z nylonu. Najważniejszymi cechami tych protez są duża elastyczność, wytrzymałość oraz kosmetyka (zamiast metalowych klamer zastosowane są klamry z nylonu w kolorze zbliżonym do koloru dziąseł). Ten typ materiału można zastosować w protezach ozębnowych oraz śluzówkowych.

Praca kombinowa - połączenie uzupełnienia ruchomego i stałego

Często najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie pracy kombinowanej, czyli połączenie uzupełnienia ruchomego i stałego. Polega to na wykonaniu koron wraz z zatrzaskami lub zasuwami na zęby filarowe oraz wykonanie matrycy mocowań w protezie. W ten sposób uzyskujemy dobry efekt kosmetyczny (niewidoczne części metalowe) oraz dużo większy komfort korzystania z całego uzupełnienia protetycznego. Przy znacznych brakach zębowych dobrym rozwiązaniem jest wykonanie koron teleskopowych (pojedyncze metalowe „czapeczki” na zęby filarowe + kosmetyczne części koron zintegrowane z protezą). W zależności od ilości tych braków oraz indywidualnego stanu jamy ustnej należy zastosować odpowiednią metodę uzupełnienia.


Do wykonywania prac protetycznych wykorzystujemy skaner Kodak Cs 3600 wewnętrznoustny. Daje możliwość pracy w systemie Cad/ Cam. W naszym wewnętrznym laboratorium Amanna Girrbacha wykonujemy większość prac protetycznych dzięki czemu skracamy czas wykonywania prac protetycznych do minimum.

Licówki porcelanowe - idealne protezy zębowe

Ubytki w szczęce mogą nie tylko zaburzać estetykę twarzy. Pustki po usuniętych zębach wpływają na rozmieszczenie sąsiednich elementów. W takiej sytuacji bardzo często dochodzi do zaniku kości, a pozostałe zęby mogą częściowo zmienić swoje położenie. Problem może okazać się na tyle poważny, że zaczniemy odczuwać wady zgryzu. Na szczęście wykorzystując nowoczesne technologie, ubytki zębowe łatwo można zastąpić sztuczną koroną, protezą akrylową lub mostkiem...

Korony pełnoceramiczne założymy w klinice w Gdyni

O ile ubytki w tylnej części szczęki nie wpływają znacząco na estetykę twarzy, brakujące przednie zęby będą poważnym problemem. Pacjenci mogą jednak skorzystać z licówek pełnoceramicznych, które są świetnym zamiennikiem naturalnego szkliwa. Takie rozwiązanie najczęściej zalecamy w przypadku złamania przednich zębów, sztucznym wypełnieniem można także zastąpić szkliwo zawierające rozległe uszkodzenia próchnicze.

Przy szczególnie zniszczonych zębach zalecamy też specjalne korony pełnoceramiczne. To wypełnienia, które montuje się na pozostałym fragmencie zęba stałego. Korony służą do odbudowy uszkodzonego szkliwa, pomagają też skorygować barwę zęba i usunąć wadę zgryzu. Proponujemy wykorzystanie koron przygotowanych w procesie prasowania, przez wypalanie na masie lub opracowanych w specjalnym systemie CAD/CAM.

Lekkie protezy akrylowe lub nylonowe zabezpieczą zgryz

Do naprawy rozległych ubytków zębowych można zastosować protezy akrylowe. To doskonałe uzupełnienia osiadające, które mocowane są w obszarach, gdzie siły żucia neutralizuje wyłącznie błona śluzowa. Zadaniem protezy jest większa kontrola procesu i zabezpieczenie szerokich ubytków, powstałych po usuniętych zębach naturalnych.

Jedną z nowszych protez są komponenty wykonane z nylonu, który odznacza się dużą elastycznością i wytrzymałością. To rozwiązanie, które znacznie lepiej imituje naturalne zęby, a dzięki zastosowaniu klamer w kolorze zbliżonym do barwy dziąseł wkładki praktycznie zlewają się z pozostałymi elementami szczęki. Protezy nylonowe sprawdzą się przy uzupełnianiu drobnych i większych ubytków, to też doskonały materiał do wypełnień śluzówkowych.

Trwałe protezy zębowe przygotuje dobry protetyk z Gdyni

Nasza klinika powstała po to, by pomóc pacjentom skorygować podstawowe problemy z uzębieniem. Wiemy, że dla wielu z nas estetyka twarzy ma szczególne znaczenie, dlatego zawsze staramy się znaleźć najlepszą metodę uzupełnienia ubytków. Nowoczesny sprzęt i doświadczenie zespołu ułatwi nam zaprojektowanie idealnego uśmiechu pacjenta.

Stosowanie wypełnień porcelanowych lub nylonowych może znacznie wydłużyć okres przydatności zęba. Nawet szkliwo uszkodzone w dużym stopniu da się zregenerować i zastąpić sztucznym wypełnieniem. A im szybciej pacjent zastosuje korony zębowe, tym mniej kłopotów ze zgryzem będzie miał w przyszłości. My gwarantujemy profesjonalne podejście do pacjenta, rzetelny proces doboru wypełnienia i odbudowy zęba oraz przystępne ceny za realizowane usługi.