Co to są licówki? Sprawdzamy przy których problemach z zębami są one stosowane

Dzisiejszy postęp stomatologii i medycyny estetycznej umożliwia dokonanie szeregu korekt zębów przy zachowaniu wysokiego poziomu komfortu pacjenta. Obecnie da się zaprojektować wygląd uśmiechu od postaw, a dzięki zaawansowanym metodom, łatwo skrócić czas wizyt do minimum. Dla osób, które chcą poprawić wygląd swoich zębów bez kosztownych zabiegów ortodontycznych zostały przygotowane licówki. Czym one są? Kto może z nich skorzystać? I w jakim celu najczęściej się je zakłada?

Licówka - nakładka przykrywająca defekty...

W dużym uproszczeniu jest to cieniutki płatek, przyklejany na powierzchnię zęba. Jego zadaniem jest zamaskowanie niedoskonałości, uzupełnienie mikroubytków lub przebarwień. Często licówki stosuje się również po to, by wydłużyć, poszerzyć lub zmienić kształt zębów.

W stomatologii estetycznej wykorzystuje się nakładki przygotowane z różnych materiałów. Można spotkać między innymi:

  • licówki akrylowe - najczęściej do użytku tymczasowego, ze względu na niską trwałość surowca,
  • licówki kompozytowe - tańsze rozwiązanie, dzięki któremu zyskamy piękny uśmiech na okres około 2-3 lat,
  • licówki ceramiczne - trwalsze od kompozytowych, przeciwdziałają osadzaniu się kamienia i maksymalnie upodabniają się do wyglądu naturalnego szkliwa,
  • licówki porcelanowe - najcieńsze nakładki, które odznaczają się wysoką trwałością i elastycznością. Okres ich przydatności może wynieść nawet 10 lat.
Metamorfoza licówkami - przed / po leczeniu:

Kto może skorzystać z licówek?

Nakładki pomagają pacjentom skorygować wady w uzębieniu. Licówka może rozjaśnić kolor, wyeliminować przebarwienia, wydłużyć powierzchnię zęba oraz uzupełnić ubytki. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą poprawić estetykę uśmiechu bez kosztownego leczenia ortodontycznego. Trzeba jednak podkreślić, że licówki nie wyeliminują problemu krzywych zębów...

Nie każdy może skorzystać z nakładek... Przeciwwskazaniem będzie próchnica zębów, a także choroby dziąseł i poważne wady zgryzu. To nieodpowiednie rozwiązanie również dla osób, które zaciskają zęby lub zgrzytają nimi. Licówek nie można też nakładać na martwe zęby, czyli te, przy których zastosowano leczenie kanałowe.

Założenie licówek - ile trwa zabieg?

Decydując się na to rozwiązanie można znacznie skrócić obecność w gabinecie stomatologicznym. Wymarzony wygląd zębów najczęściej uzyskujemy już po trzech wizytach, wszystko jednak zależy od rodzaju dobieranych licówek.

Przed nakładaniem elementów specjalista musi także przygotować powierzchnię szkliwa. Powinna być ona pozbawiona zanieczyszczeń i kamienia nazębnego, najczęściej jest także delikatnie szlifowana. Nawet najcieńsze licówki zajmują pewną przestrzeń, dlatego przed ich założeniem trzeba zmniejszyć objętość zęba. Dopiero po odpowiednim obrobieniu szkliwa specjalista przystępuje do założenia nakładek.