Ile kosztują implanty zębowe, jak zaplanować leczenie

Implanty to najskuteczniejsze rozwiązanie na brakujące zęby. Dzisiejsza technologia umożliwia stałe wszczepienie korony, która w niczym nie będzie różnić się od naturalnego szkliwa. Niestety sam proces instalacji implantu jest długotrwały i może być kosztowny. Ile faktycznie zapłacimy za wszczepienie sztucznej korony? I jak wygląda takie leczenie?

Wszczepienie implantu – ile to kosztuje?

Podanie jednoznacznej ceny nie jest proste, ponieważ to kwestia indywidualna i zależna od wielu czynników. Stan zdrowia pacjenta, ilość wszczepianych zębów czy wybór metody leczenia może obniżać lub podwyższać końcową stawkę. Przyjmuje się jednak, że ceny wstawienia pojedynczego implantu wahają się między 1800-4000 zł. Mowa tutaj jedynie o kosztach zainstalowanej śruby, dodatkowo należy doliczyć:

  • koszt instalacji korony protetycznej – minimum 550 zł (najtrwalsze wykończenia implantów mogą kosztować nawet 1300 zł),
  • opłaty za konsultacje implantologiczne – ok. 100-200 zł za wizytę,
  • koszty diagnostyki radiologicznej – ok. 150 zł,
  • opłaty za samo wszczepienie implantu – od 1000 zł.

Szacuje się, że średnia cena pełnej procedury implantologicznej obejmującej konsultację, diagnostykę, mocowanie śruby oraz wykończenie górnej części to wydatek rzędu minimum 3500 zł.

Jak przeprowadza się leczenie implantologiczne?

Proces jest długotrwały i wymagający. Zazwyczaj na początku następują wstępne konsultacje i wywiad lekarski. Na tym etapie specjalista stara się uzyskać jak najwięcej informacji dotyczących stanu zdrowia pacjenta, jego oczekiwań względem wszczepienia nowego implantu, a także przeprowadzonych wcześniej zabiegach, które mogą mieć wpływ na leczenie.

Po ustaleniu podstawowych informacji przeprowadza się badania kliniczne oraz tomografię komputerową szczęki. Pozwoli ona ocenić stan dziąseł, gęstość i kondycję kości, w którą ma zostać wszczepiony implant oraz ułożenie zębów względem siebie. Później wykonywane są również badania ogólnomedyczne, które pomagają przewidzieć czas i efektywność procesu gojenia po przeprowadzonym zabiegu.

Po szczegółowej diagnostyce przechodzimy do etapu wszczepienia implantu. Zabieg wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym stosując metodę jedno- lub dwuetapową. Proces gojenia trwa zwykle około 6 miesięcy. Dopiero po tym czasie mocowana jest korona implantu.

Jak się zachować po zabiegu implantacji?

Pierwsze dni i tygodnie po zabiegu to czas, w którym implant zrasta się z kością. Nie trudno wówczas o powstanie stanu zapalnego, aby go uniknąć, należy przestrzegać kilka zaleceń:

  • zaraz po zabiegu warto zrobić okład z lodu na twarz,
  • w przypadku bólu można stosować leki przepisane przez stomatologa,
  • w pierwszych dniach najlepiej unikać gorących pokarmów i płynów. Dobrze jest również ograniczyć mówienie do minimum,
  • nie warto stosować używek, dobrze też unikać wysiłku fizycznego,
  • warto ograniczyć wizyty w saunie czy solarium.