Ile trwa leczenie kanałowe? Co warto o nim wiedzieć?

Leczenie kanałowe wciąż kojarzy się pacjentom z bólem i nieprzyjemnymi doznaniami na fotelu dentystycznym. Na szczęście dzięki nowoczesnym metodom nawet zaawansowaną próchnicę można wyleczyć szybko i bezboleśnie!

Leczenie kanałowe – dlaczego należy je wykonać?

Popularne „kanałowe” jest konieczne w sytuacji, gdy zainfekowana została miazga zęba, czyli nerwy i naczynia krwionośne. Dzieje się tak, gdy zaatakuje nas głęboka próchnica, niemożliwa do wyleczenia w klasyczny sposób. Czasem ten proces przebiega bezobjawowo, najczęściej jednak pacjent zgłasza się do gabinetu z bólem, towarzyszącym mu na stałe, promieniującym w kierunku innych zębów i nasilającym się w pozycji leżącej.

Niesłusznie leczenie kanałowe kojarzy się z zaniedbaniami w higienie jamy ustnej. W wielu przypadkach nawet kompleksowe dbanie o zęby nie jest w stanie nas uchronić przed takim rodzajem leczenia, ponieważ próchnica lokuje się w miejscu niewidocznym gołym okiem, pod plombą itp.

Ile trwa leczenie kanałowe?

Dawniej leczenie kanałowe odbywało się na kilku wizytach i wiązało z nieprzyjemnymi doznaniami. Rozpoczynało się najczęściej „zatruciem” zęba, czyli dewitalizacją miazgi, co nie przynosiło ulgi, a wręcz zaostrzało dyskomfort. Współcześnie wszystko zależy od liczby kanałów, które stomatolog musi opracować, ale najczęściej „kanałowe” zamyka się w dwóch wizytach. Podczas pierwszej kanały są dokładnie czyszczone, płukane i aplikowany jest do środka lek, podczas drugiej – wypełniane, np. roślinną gutaperką. Wiele zależy od stanu zęba – jeśli próchnica bardzo go zniszczyła, może pojawić się konieczność dodatkowej wizyty. Jeśli ząb nie jest w złym stanie, czasem wystarczy tylko jedno spotkanie ze stomatologiem!

Leczenie kanałowe. Gdynia – stomatolog

Na co zwrócić uwagę, wybierając stomatologa, do którego chcemy się udać z bolącym zębem? Pacjenci powinni wybrać dentystę pracującego na fachowym sprzęcie i z kilkuletnim doświadczeniem. Sprawdźmy, czy gabinet korzysta z mikroskopu, znacznie ułatwiającego leczenie kanałowe – dzięki tej nowoczesnej metodzie łatwiej doczyścić kanały, sprawdzić, jak są zbudowane, czy się rozgałęziają, czy nie zostały w nich narzędzia itp.

Dodatkowo, profesjonalne leczenie kanałowe musi obejmować wykonanie zdjęcia aparatem RTG lub RVG, rzadziej – skorzystanie z tomografu komputerowego. Tylko w ten sposób stomatolog może prześledzić, czy leczenie kanałowe zostało przeprowadzone prawidłowo. Pacjenci z Gdyni te wszystkie sprzęty znajdą w Klinice Cadent i utworzonym specjalnie z myślą o leczeniu kanałowym Centrum Endodoncji Mikroskopowej.