Jak dbać o implanty zębowe? Sprawdź co musisz zrobić, by mieć zęby w dobrej kondycji

Niektórzy twierdzą, że o implanty w ogóle nie trzeba dbać. Co prawda nie są to naturalne zęby, dlatego nie potrzebują kompleksowej pielęgnacji. Jednak całkowite zaniechanie podstawowych środków higieny implantów również może być szkodliwe. W dzisiejszym artykule przedstawimy, w jaki sposób dbać o sztuczne zęby.

O czym warto pamiętać zaraz po zabiegu?

Wszczepienie implantów wiąże się z ingerencją w delikatną tkankę kostną szczęki. Dlatego w pierwszych dniach po udanym zabiegu powinniśmy otoczyć nowe zęby szczególną opieką. Zaraz po wizycie warto zrobić na twarz okład z lodu, który zminimalizuje obrzęk. Do momentu ustąpienia znieczulenia najlepiej całkowicie powstrzymać się od jedzenia i picia.

W pierwszych dniach po implantacji warto zrezygnować z niektórych aktywności. Najlepiej ograniczyć wówczas mówienie, podnoszenie ciężarów, wysiłek fizyczny oraz uprawianie sportu. Trzeba także płukać usta letnią wodą po każdym posiłku oraz stosować preparaty antybakteryjne.

Zachowaj higienę po zdjęciu szwów...

Całkowite zrośnięcie się implantu z kością wymaga czasu. Dlatego po zdjęciu szwów nadal warto dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. W okresie sześciu tygodni należy przede wszystkim regularnie oczyszczać okolice implantacji wykorzystując miękką szczoteczkę.

W tym czasie warto unikać dotykania palcami lub językiem miejsca wszczepu. Może to doprowadzić do rozwoju infekcji i stanu zapalnego, które zaburzają proces gojenia się rany. Należy również przestrzegać zaplanowanego harmonogramu wizyt kontrolnych, nawet jeśli wydaje nam się, że proces gojenia przebiega prawidłowo.

Po zrośnięciu się z kością o implanty również trzeba dbać...

Pacjenci często mają błędne wyobrażenie o implantach. Uważają, że skoro są to w pełni sztuczne zęby, nie trzeba o nie dbać tak samo, jak o szkliwo naturalne. Faktycznie, zaniechanie podstawowych zasad higieny nie wpłynie negatywnie na ich stan, jednak może przyczynić się do rozwoju innych problemów.

Brak regularnego czyszczenia implantów może spowodować powstanie kamienia nazębnego, który z czasem ulega nawarstwianiu. Przy dłuższym bagatelizowaniu problemu może dojść do zapalenia okołoimplantowego, co w najgorszym przypadku może skutkować nawet wypadnięciem sztucznego zęba. Aby tego uniknąć, warto zachować podstawowe zasady higieny i podobnie jak szkliwo naturalne, regularnie czyścić zęby miękką szczoteczką.

W trakcie mycia zadbaj szczególnie o przestrzenie międzyzębowe w bezpośrednim otoczeniu implantu. To w tych miejscach korona styka się z dziąsłem. Tu również najczęściej zbierają się resztki jedzenia, które mogą powodować rozwój bakterii i odkładanie kamienia nazębnego. Często szczotkowanie nie pozwala usunąć wszystkich drobin, warto więc zainwestować w irygator. Urządzenie wytryskuje strumień wody pod ciśnieniem, który dokładniej oczyszcza wszelkie zakamarki.