Krzywe zęby – jak je wyprostować i poprawić uśmiech?

Zęby pełnią kilka istotnych funkcji w naszym organizmie. Przede wszystkim to elementy, które ułatwiają rozdrabnianie pokarmu i jedzenie różnorodnych potraw. Od ich wyglądu i prawidłowego ułożenia zależy też estetyka twarzy. Niestety często zdarza się, że zęby nie rosną tak, jakbyśmy chcieli. Skrzywione korony mogą generować dodatkowe problemy z pielęgnacją i negatywnie wpływać na wygląd. Jak leczy się takie dolegliwości?


Dlaczego zęby krzywo rosną?

Powodów nieprawidłowego ułożenia zębów może być wiele, najczęściej jednak dzieli się je na pierwotne i wtórne. Do tych pierwszych zalicza się czynniki mające związek z rozwojem człowieka. Problemy z krzywymi zębami mogą wynikać ze zbyt wczesnej wymiany uzębienia. Bardzo często dochodzi do wyżynania zębów stałych, gdy szczęka i żuchwa nie jest jeszcze ostatecznie uformowana, co może powodować efekt rozpychania się zębów. Problemem mogą być też nadmiernie długo zalegające mleczaki, które blokują miejsce stałym zębom.

Kłopoty nasilają się często również u osób dorosłych, u których wyrzynają się ósemki. Najczęściej mają one ograniczoną ilość wolnej przestrzeni, dlatego często rosną niestandardowo i generują dodatkowy nacisk na pozostałe zęby. Często nieprawidłowe ułożenie wynika też z braku któregoś z nich – niezabezpieczony ubytek może spowodować rozluźnienie struktury i stopniowe przesuwanie pozostałych elementów.

Leczenie ortodontyczne pomoże naprostować zęby

Problemami ze zgryzem zajmuje się ortodonta. Takie leczenie polega na ustaleniu przyczyn nieprawidłowości i skorygowaniu wad za pomocą specjalnych aparatów lub protez. Leczenie może trwać kilka miesięcy, jednak odznacza się bardzo wysoką skutecznością. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, a przede wszystkim techniki komputerowego projektowania uśmiechu można ustalić idealny kształt zębów.

Aby poprawić wygląd twarzy, często stosuje się też tzw. licówki. To specjalne nakładki na zęby, które pomagają poprawić ich kształt. Nałożenie licówek wymaga wcześniejszego oszlifowania zęba, co zmniejsza jego objętość. Wykorzystanie nakładek da pozytywny efekt, jednak nie zniweluje całkowicie problemu krzywych zębów. Dlatego lepsze efekty przynosi leczenie ortodontyczne.

Jak wygląda prostowanie zębów?

W pierwszej kolejności ortodonta przeprowadza szereg spotkań z pacjentem, na których dokładnie zapoznaje się ze specyfiką budowy szczęki. Najczęściej wywiad uzupełniany jest o dodatkowe badania obrazowe, takie jak zdjęcia RTG. Przed przystąpieniem do leczenia pacjent musi również wyleczyć wszystkie zęby, a niekiedy też wyrwać ósemki, które mogą zaburzać proces.

W następnym kroku ortodonta przygotowuje odcisk zgryzu, na podstawie którego zaprojektowany będzie specjalny aparat. Na dalszym etapie leczenia pacjent musi go nosić przez pewien okres czasu, do momentu, gdy zęby przybiorą właściwe położenie. Cały proces leczenia odbywa się pod kontrolą specjalisty, który na bieżąco sprawdza przebieg procesu prostowania.